• BIST 11113.8
 • Altın 2542.379
 • Dolar 32.881
 • Euro 35.7129
 • Lefkoşa 39 °C
 • Mağusa 39 °C
 • Girne 35 °C
 • Güzelyurt 37 °C
 • İskele 39 °C
 • İstanbul 30 °C
 • Ankara 35 °C

Seçimler üzerine

Arif Alasya

Ben anketlere inanmıyorum siz de inanmayın. En çelişkili seçimler 2009 ve 2013 seçimlerinde yaşandıbu iki seçimin çelişkisi İktidarın değişmesi ile ilgili. Değişen iki yüzdelik ise UBP ve CTP arasında olmuş.

2009 partierin aldığı oy 2013 partilerin aldığı oy

UBP % 27.33 % 43.9

CTP % 38.38 % 29.3

DP % 23.16 % 10.6

TDP % 7.41 % 6.8

BKP % 3.15 % 2.4

 

En dikkat çekici olan UBP+DP toplam oyları çok az değişime uğramış CTP iktidar değişikliği yaşanmasına Rağmen TDP+BKP toplam oyları artış göstememiştir.

Bu seçimlere bu partilere ilave olarak iki parti daha seçime katılacaktır.

Yeni partilerden birisi tek başına iktidar olma iddiasındadır.

TDP nar gibi ikiye bölünmüş, BKP da ayni kaderi paylaşıp o da ikiye bölünmüş. CTP ise bölünmeden partiden ayrılmalar yaşamıştır. Bir de Kıbrıslıların haklarını yediği iddiası ile kurulan Yeniden Doğuş partisi var.

Yukarıdaki tabloya göre gerçek kan kaybeden parti DP’dir. Ancak seçimlere Hükümette olmanın avantajı ile girecektir. Kendisini toparlayıp yukarı bir ivme kazanacak mı? Meçhuldür.

TDP henüz bir güçbirliği açıklaması yapmamıştır hâlbuki 2013 seçimleri sonrası yerel seçimlere güçbirliği ile girip bir ivme kazanmıştı. Bu bölünmüşlük TDP’nin oylarını artıracak mı? Yukarıdaki tabloya bakınca bunun ne kadar mümkün olabileceğini hesaplamak mümkün değildir. Nedeni ise 2009 seçimlerinde güçlü çıkan CTP’nin yanında % 7.41 olan oyunu 2013’de CTP’nin kaybettiği %9’luk oy kaybndan alamadığı gibi % 0.6 oy kaybetmiştir.

TKP Yeni güçler TDP’den ayrılırken ne kadarı beraberinde taşımıştır bilinmiyor. Ancak Sosyal Demokrat partinin partiye katılması, CTP’den ayrılan isimlerin katılması ve son olarak İzzet İzcan ve ekibinin bu parti ile şeçim mutabakatı sağlaması TKP yenigüçlerin potansiyelini belirsiz kılmaktadır.

Tek başına iktidar sloganı ile yola çıkan yeni parti HP’nin ise sıfır ile başlayan yüzdesini hesaplamak için elimizde genel seçimler bazında hiçbir veri yoktur. Elimizdeki yegâne veri bireysel katılım olan Cumhurbaşkalığı seçimlerinde aday olan kurucu başkanı Kudret Özersay’ın sıfır olan oyunu %21.25 olarak ciddi bir rakama ulaşması. Ancak genel sonuç değerlendirmesinde Genel seçimlede UBP % 43.9 olan oyuna ilk tuda %28.15’e düşürmesi olmuş bir de 2013 seçimlerinde UBP+DP oyları toplamı 54.5 olan oyunu ilk turda düz hesapla DrvişEroğluna % 28.15 ve % 21.25 olarak Kudret Özersaya vermek suretiyle toplamda % 49.4 ile son seçimlerde iki patrtinin aldığı tolam oydan Akıncı leyhine % 5.1’lik oy kaybı olarak izah edilebilir. İkinci turda CTP’nin Akıncıyı desteklemresiCTP’nin kayıplarını doğru olarak ortaya koyar. Bu matematiksel ifadeler HP’nin kimden ne kadar oy alabileceğinin bir anahtarıdır. Belli ki soldan ciddi bir destek bulmayacaktır. O zaman UBP ve DP’den ne kadar alabilecek işte cevap bulması gereken soru budur.

Solda CTP kazanacağı veya kaybedeceği oylar ne kadar olacak? Bir kayıp yaşarsda bu oylar nerelere kayacak? 2009 seçimlerinden sonra 2013 seçimlerinde % 9 oy kaybından sonra yeniden oy kaybedecek mi? En başarısız döneminde ancak % 9 oy kaybı yaşayan bu parti demek azami % 20 dolaylarına gerileyecektir. UBP da Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilk turda Derviş Eroğlu’nun ilk turda aldığı oy olan % 28’in altına dğşecek mi?

Bütün bu değerlendirmelerin içinde yer veremediğim Yeniden Doğuş Partisi’dir o da sıfırdan başlayan bir parti konumundadır. Hedef kitlesi tüm partilerdeki 1974 sonrası adaya gelen seçmendir ve söylenleri onların mağduriyeti üzerinden yürütmektedir.

Enteresan bir seçim bizi bekliyor, Yeni seçim sistemi, seçime katılacak partilerin çokluğu, Açıklanan Aday Adaylarının renkliliği,Partilerin iddiaları..

Ancak gerek seçim tarihi ve uygulanacak seçim sistemi ile ilgili son sözü Cumhurbaşkanı söyleyecek. Mecliste onaylanan seçim yasasını uygun bulmayıp meclise gönderirse ne olacak?

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları