• BIST 11156.2
 • Altın 2545.653
 • Dolar 32.8875
 • Euro 35.8578
 • Lefkoşa 40 °C
 • Mağusa 39 °C
 • Girne 37 °C
 • Güzelyurt 38 °C
 • İskele 39 °C
 • İstanbul 32 °C
 • Ankara 34 °C

Sibel Siber neyi anlatıyor.

Arif Alasya

Sibel Hanım çok uzun bir süredir Meclis Başkanlığı görevini yürütmektedir. CTP-BG milletvekili olarak ciddi bir oy alarak milletvekili olarak seçilmiş ve partili olmayan CTP-BG milletvekili olarak mükâfatlandırılarak Meclis Başkanı seçilmiştir.
Bu görevini sürdürürken Partili olmadığı yani parti üyesi olmadığı halde CTP-BG tarafından Cumhurbaşkanı adayı gösterilmiştir
Meclis başkanlığında görev süresi dolduktan sonra yine Başkan seçilmiştir.Bu seçilmişliği çok ciddi bir başarıdır.Seçim öncesi seçildiği CTP-BG karar alarak BG konseptini bıraktığını ve bundan sonra bu arkadaşların partiye üye olmasını ve üye olmayana görev vermeyeceği açıklanmışken..Başkan kontenjanından yeniden başkan seçilmiştir.
Son günlerde meclisten geçen koordinasyon yasası sonrası gerek meclis kürsüsünden gerekse sosyal paylaşım sitesinden topluma mesaj vermektedir.
 Mesajlarında öne çıkanlar:
1-      Koordinasyon ofisi konusunda CTP-BG milletvekili olarak ‘’ belirtmek istiyorum ki Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ile KKTC hükümeti arasındaki ekonomik ve mali protokol Meclis onayına bugün sunularak, ekonomik protokollerle ilgili ilk kez Anayasa’ya uygun hareket ediliyor.’’ Yani partisinin savunduğunun tersini savunuyor.
2-      ‘’ Cumhurbaşkanı bu yasanın Anayasa’ya uygun olup olmadığı konusunda Anayasa Mahkemesine başvurdu. Bu durumda Anayasa Mahkemesi Meclis Başkanlığına bir tebligat gönderdi ve duruşma tarihinde Meclis Başkanlığı’nı temsilen bu yasayı savunacak bir avukatla hazır bulunmamızı belirtti.’’ ‘’ Yasama müdürüne görev vererek, hukukçularımıza bu konuyu aktarması ve görevi kabul edeni görevlendireceğimizi söyledim. Yasama Müdüründen aldığım bilgiye göre her iki hukukçu da farklı nedenlerden dolayı bu yasayı savunmayacaklarını bildirmişler. ‘’ . Divan üyelerinden yasaya Meclis’te olumlu oy veren üyeler avukat olarak bir isim önerdiler ve kurumsal yapı içinde yapmamız gerektiği gibi Başkanlık divanı kararıyla ilgili avukata bu görevi verdik.’’

Özet olarak seçildiği CTP-BG’nin aksine verdiği mesaj şu.: koordinasyon ofisi konusunda Anayasaya uygun hareket edildiğini,Meclis hukukçuları Anayasa mahkemesinde savunmayı reddetti.o da teamüllere uygun olarak mecliste olumlu oy verenlerin önerdikleri dıştan bir avukatı görevlendirdiğini anlatmaktadır.(Bu konuda milletvekili Zeki Çeler söylenenin aksine meclis hukukçularından sadece birisine sorulduğunu ve olumsuz görüş aldığını diğerinin ise amirine ben bu görevi üstlenirim dediğini iddia etmektedir..
Böylesi toplumsal bir mesele haline gelen ve binlerce gencin parti gözetmeden sokağa dökülüp ‘’Reddediyoruz’’gösterilerine neden olan.UBP ve DP dışında hiçbir partinin sahiplenmediği bir yasaya seçildiği partinin aksine kabullenip Anayasaya uygunluk mesajı veren birisi neden hala daha CTP-BG milletvekili olaya devam eder? Neden görüşleri ile ters düştüğü partisini yaralamaya devam eder? Anlamakta zorlanıyorum.
Koordinayon ofisi açıklamalarının ardından sanki da gündemi değiştirmek adına Bakanların uygulamalarını etik olarak gündeme getirerek hem çalışanını hem de Bakanları etik olarak davranmadıkları için topluma şikâyet etmektedir.
Benim da Sibel Hanıma sormak istediğim sorular olacak.Meclis başkanı olduğu ilk dönemde seçildiği CTP-BG hükümeti vardı ve hesap sormak için hükümete gelmişti.Hesap sorma adına yıllardır meclis raflarında duran hangi Sayıştay dosyasını meclis genel kuruluna taşıdı?Cumhurbaşkanı tarafından kendisine takdim edilen ‘’Amme hizmetleri komisyonu oluşumu’’ilgili yasa genel kurula taşınmadı?Ombustman tarafından kendisine ulaştırılan dosyalar hala daha beklemede tutuluyor?Eğer bunları engelleyen da Etik dışı davranan vekiller yapıyorsa neden onları da halka şikayet etmiyor da sadece personellerini ayartıyorlar diye onları bize şikayet ediyor…

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları