• BIST 101.742
 • Altın 227,684
 • Dolar 5,2959
 • Euro 5,9997
 • Lefkoşa 10 °C
 • Mağusa 9 °C
 • Girne 12 °C
 • Güzelyurt 7 °C
 • İskele 9 °C
 • İstanbul 5 °C
 • Ankara 3 °C

TSK'dan koalisyon destekli Cerablus operasyonu; özel kuvvetler ve tanklar Suriye'de

Askeri kaynaklar: 12 hedefin tamamı vuruldu
TSK'dan koalisyon destekli Cerablus operasyonu; özel kuvvetler ve tanklar Suriye'de

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)  IŞİD'in kontrolündeki Cerablus'a yönelik karadan ve havadan 'Fırat Kalkanı' harekâtını başlattı. Başbakanlık'tan yapılan açıklamada "Cerablus'un terör örgütü DAEŞ'ten temizlenmesi amacıyla harekât başlatılmıştır" dendi. TSK, unsurlarınca saat 04.00 sıralarında başlayan harekâtla, Cerablus bölgesindeki IŞİD'e karadan topla, havadan F-16'larla operasyonlar yapıldı. Askeri kaynaklar hava operasyonlarında 12 hedefin tamamının başarıyla vurulduğunu aktardı. 20 kadar tank Suriye topraklarına girdi, top atışlarıyla 81 hedef 294 atışla etkisiz hale getirildi. Bir grup  özel kuvvetler unsurlarının da sınır bölgesinden sızma harekatıyla Suriye topraklarına girdiği aktarıldı. Öte yandan, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve Türkmen unsurların Cerablus'ta IŞİD'le çatışmaya başladığı da gelen bilgiler arasında... Muhaliflerin Keklice'yi IŞİD'den aldığı belirtiliyor. 'Fırat Kalkanı' harekâtını, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yapılan Yüksek Askeri Şûra toplantısında korgeneralliğe terfi eden Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı  yönetiyor.

CNN Türk'e bağlanan muhabir Kenan Şener, "Kalabalık piyade birliklerinin geçebilmesi için iş makineleri geçit açma çalışması yapıyor" dedi. Reuters'e konuşan bir Türk yetkilinin ise "Bir grup Türk askeri Suriye'ye girdi" dediği belirtildi. Doğan Haber Ajansı'nın (DHA) geçtiği görüntülerde sınıra yakın bölgede iş makineleri ve tanklar bekliyor. Askeri kaynaklar Suriye'de yapılan harekât hakkında "Hedef, Suriye'nin toprak bütünlüğü korumak ve sınır güvenliğini sağlamak" ifadelerini kullandı.Askeri kaynaklar, Cerablus operasyonu kapsamında IŞİD hedeflerini 1 saat 45 dakika boyunca topçu ateşiyle vurulduğu bildirdi.Kaynaklara göre, 81 hedefe 294 atım yapıldı. Ardından da Türk savaş uçakları Cerablus'ta IŞİD hedeflerini bombaladığı ileri sürüldü. 

AA operasyonun hedeflerine dair olarak "Sınırın terör örgütlerinden temizlenmesi ve hudut güvenliğinin artırılmasına katkı sağlanarak, aynı zamanda Suriye'nin toprak bütünlüğünün öncelenmesi ve desteklenmesi planlanıyor. Söz konusu harekat sayesinde yeni göç dalgalarının önlenmesi, bölgedeki sivil halka insani yardımların ulaştırılması ve bölgenin terörist unsurlardan arındırılması hedefleniyor" ifadelerini kullandı. Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) de Cerablus'a operasyon başlatıldığı duyurdu. Türkiye, daha önce Suriye'deki iç savaşta Fırat Nehri'nin batısının kırmızı çizgisi olduğunu açıklamaıştı. Türkiye, PYD liderliğindeki güçlerin Fırat Nehri'nin batısındaki Menbiç'i IŞİD'den temizlemesinden sonra başlatılan Cerablus'a yönelik operasyona 'Fırat Kalkanı' ismini verdi.

 

Askeri kaynaklar bilgi aktardı

Askeri kaynaklar tarafından başlatılan askeri harekatın amacının sınır güvenliğini sağlamak, IŞİD ile mücadele kapsamında Koalisyon güçlerine destek vermek ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü sağlamak olduğu belirtildi.

Askeri harekat kapsamında ilk olarak saat 04:00 sıralarından TOPÇU ve ÇNRA atışları başlatıldı, saat 04:05'de daha önceden belirlenmiş belli noktalardan geçiş için iş makineleri geçitler açılmaya başlandı, saat 05:45'te TOPÇU ve ÇNRA atışları sona erdi. Bu atışlar sonucunda tespit edilen toplam 63 hedefe 224 atım yapıldı.

İlk hava harekatı ise saat 06:08'de başladı. Operasyonların  06:08,  06:10 ve 06:30'da yapıldığı belirtildi. Askeri kaynaklar ayrıca şu an için kara harekatının başlamadığını ve geçit açma faaliyetleri devam ettiğini belirtti.

7.50 itibariyle Hava Kuvvetlerince vurulması planlanan 12 hedeften 11'inin vurulduğu belirtildi.

 

PYD: Türkiye çok şey kaybedecek

 

PYD lideri Salih Müslim, TSK ve koalisyon güçlerinin ortaklaşa düzenlediği Cerablus operasyonuna tepki gösterdi. Müslim, üç dilde attığı tweet’te, “Türkiye Suriye batağında çok şey kaybedecektir” dedi.

 

Cumhurbaşkanı'ndan Müslim'e sert yanıt

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suriye'ye yönelik operasyona ilişkin olarak, "Suriye'nin kuzeyinde, ülkemizi tehdit eden DAİŞ, PYD gibi terör örgütlerine yönelik bir operasyonu ordumuz başlatmıştır" dedi. "Şu anda da ne yazık ki Suriye'den ülkemize Gaziantep, Kilis, tüm bu bölgelere yapılan bu saldırılar artık işi bir yere kadar getirdi" diyen Erdoğan, "Artık 'Bu iş burada noktalanması lazım' dedik. Bu sabah 04.00 itibariyle bu iş başladı" ifadesini kullandı. PYD lideri Salih Müslim'i işaret eden Erdoğan, "Birileri meydan okuyorlar, 'Suriye Türkiye için şöyle böyle olacak' diye. Önce siz ne olacağınızın hesabını yapın. Türkiye'ye tehdit unsuru oluşturacak olan kim olursa olsun, askeriyle, korucusuyla, milletiyle vardır, var olacaktır" diye konuştu.

 

Dışişleri Bakanı: YPG Fırat'ın doğusuna geçmezse gereğini yaparız

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bu sabah başlayan Cerablus operasyonuna dair, "Amacımız DAEŞ'i sınırımızın süpürmektir. Ancak Demokratik Güçleri içindeki YPG güçleri de bir an evvel Fırat'ın doğusuna geçmelidir. Aksi takdirde Türkiye olarak gereğini yaparız" dedi. 

 

İçişleri Bakanı: Koalisyon
ile birlikte karar aldık

 

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Cerablus operasyonuna ilişkin olarak, Koalisyon güçleri ile karar aldık, "Orada DAEŞ başta olmak üzere terör örgütleri yuvalanmışlar. Türkiye'ye yönelik artık yakın tehlike değil, açık tehlike söz konusudur. Dün 9 havan topu attılar, bugün de 1 tane attılar. Türkiye buna seyirci kalamaz. Türkiye kendi güvenliğini, vatandaşının güvenliğini sağlayacaktır" dedi.

 

Esad'ın haberi var mı?

 

CNN Türk'te canlı yayına bağlanan Posta gazetesi Ankara Temsilcisi Hakan Çelik, Suriye Devlet Başkanı Beşer Esad hakkında "Böyle bir operasyon başladıysa Şam yönetiminin mutlaka haberi vardır" yorumunda bulundu.

Öte yandan ABD Başkan yardımcısı Joe Biden bugün Türkiye'de geldi. Biden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve BaşbakanBinali Yıldırım ile görüşecek. 

Başbakanlık'tan açıklama

Başbakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Türk Silahlı Kuvvetleri, koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye'nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesine terör örgütü DAEŞ'ten temizlenmesi amacıyla askeri harekat başlatılmıştır."

IŞİD karşılık verdi

Cerablus'tan atılan havan mermisinin Karkamış ilçe merkezindeki boş bir araziye düştüğü bildirildi.

Özgür Suriye Ordusu, Keklice'yi IŞİD'den aldı

TSK Suriye'nin Cerablus bölgesine başlattığı 'Fırat Kalkanı' harekâtına Özgür Suriye Ordusu ile Suriye'deki Türkmen Birlikleri'de destek veriyor. TSK tanklarını, Suriye sınırında ilk olarak mavi kol bantlı Türkmenler karşıladı. ÖSO, Türkiye sınırından yaklaşık 3 kilometre güneyde kalan ve Cerablus ilçe merkezinin yaklaşık 5 kilometre batısındaki Keklice köyünü, zırhlı birlikler eşliğinde IŞİD'den aldı.

BBC ve Al Jezeera'nın iddiasında göre, sınırın Türkiye tarafında yaklaşık 1500 ÖSO üyesi, Cerablus'a girmek için bekliyor. ÖSO üyelerinin beklediği ileri sürülen Türkyurdu köyü, geçtiğimiz günlerde Özel Güvenlik Bölgesi ilan edilen alanın içinde yer alıyor.

3 ÖSO'cu Gaziantep'te

Operasyon sırasında yaralanan üç ÖSO mensubunun tedavi için Gaziantep'e getirildiği belirtildi.

Ne olmuştu?

Cerablus, Gaziantep'in Karkamış ilçesinin hemen karşısında yer alıyor. Al Jazeera'nın haberine göre, 6 Ocak 2014 günü IŞİD'in kontrolüne girdi. Bu gelişmenin ardından Karkamış Sınır Kapısı, geliş ve gidişlere kapatılırken, sınır hattında güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı. Yaklaşık 1 yıl önce PYD'nin Cerablus'a saldıracağı yönündeki haberler üzerine, IŞİD militanları Türkiye sınırının yakınında araziye patlayıcı döşeyip, ilçenin dört bin tarafına da iş makineleriyle hendek kazdı. Uzun süredir sessizliğin hakim olduğu Cerablus'ta, 15 kilometre uzaklıktaki Menbiç'in PYD öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri'nin eline geçmesinin ardından hareketlilik başladı. Cerablus'un batısından da Türkmenlerin ağırlıkta olduğu Özgür Suriye Ordusu mensupları ilçeye doğru hareket başlattı. Zaman zaman IŞİD ile ÖSO mensupları uzaktan birbirlerine ağır silahlar, roket ve havan atışları yapmaya başladı. Bu sırada Cerablus tarafından atılan havan mermileri zaman zaman sınırı aşarak Türkiye tarafına düştü. Son 4 gün içerisinde Cerablus'tan atılan 10'u aşkın havan mermisi Türkyurdu, Kıvırcık, Karanfil ve ilçe merkezindeki boş arazilere düştü. 

Dün ise Suriye'nin IŞİD kontrolündeki Cerablus kentinden Gaziantep'in Karkamış ilçesine 9 havan mermisi atılmıştı. Ardından ilçede belediye hoparlörlerinden 'evlerden çıkmayın' uyarısı yapılmıştı. Binlerce Karkamışlı'nın ilçeyi terk ettiği aktarıldı. İlçeye havan mermilerinin isabet etmesinin ardından Türk Silahlı Kuvvetleri de, Karkamış'ta konuşlu obüslerle Cerablus'u vurmaya başladı. Öte yandan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Cerablus'a operasyon başlatacağını duyurmuştu. 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler