• BIST 2.393,61
 • Altın 932.024
 • Dolar 15.963
 • Euro 16.7627
 • Lefkoşa 18 °C
 • Mağusa 19 °C
 • Girne 20 °C
 • Güzelyurt 17 °C
 • İskele 19 °C
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 11 °C

Hamma humma ihaleleri tam gaz

Cenk DİLER

Yurdum ihalelerinin hemen hemen hepsi sakatlıkla maluldür. Nedenini soracak olursanız, yapılan tüm ihaleler AÇIK İHALE USULÜ ya da KAPALI ZARF TEKLİF USULÜ ile yapılacak yerde, sessiz sedasız, karanlık odalarda pişirilip kurtarılan ve hepsi ŞAİBE yüklü olan Devlet İhale tüzüğü 3(2) maddesine dayanan ve ÇOK ÖZEL ya da ACİL hallerde kullanılması gereken bu GARİP yöntemle yapılmaktadır. Bu yöntem, yapanın da yaptıranın da tabii ki işine gelmekte ve RANT paylaşımı böylelikle rahatça sağlanabilmektedir. Türkiye’de ve dünyada nasıl yöntemler izlenmektedir. İsterseniz size EVRENSEL ihale ilkelerini vereyim da siz karar verin: 1)      Saydamlık, ihale2)      Rekabet, 3)      Eşit muamele, 4)      Güvenirlik, 5)      Gizlilik, 6)      Kamuoyu denetimi, 7)      İhtiyaçların en iyi şekilde, uygun şartlarda ve zamanında karşılanması ve kullanılması, 8)      Kaynakların verimli kullanılması, 9)      Açıklık, KKTC ihalelerinde yukarıdaki şartlar ihalelerin tümüne uygulanıyor mu? Şüphesiz ki hayır! Kısaca çok yakın geçmişimize bir göz atalım. Merkezi İhale Komisyonu’nu hiçe sayarak KIB-TEK’in kendi başına ve Sayıştay Raporu ile KOLTUKLARI BOŞTUR dediği komisyon üyeleri marifetiyle alımı denenen yaklaşık 20 Milyon Avro tutarındaki 140.000 Akıllı Sayaç ihalesini düşünün ya da Toprak Ürünleri Kurumu’nca çıkılan 32 Milyon Dolarlık Yemlik Arpa İhalesini… Sonuçlar: Tam bir fiyasko ve şaibe. Artık çok doğru ve güzel işler yapmaya çalışsanız da bu işlerin vebali ebediyen boynunuzda asılı kalacaktır. Merkezi İhale Komisyonu dururken ve sorumluluğu ona yüklemek varken neden kendinizi tehlikeye atıyorsunuz ki? Nedeni çok basit? Ne kadar çok risk, o kadar çok HAMMA HUMMA değil mi? Merkezi İhale Komisyonu da bu işlerden elini eteğini çekmiş olmalı ki hiç umursamıyor. Nemelazımcılık almış başını gidiyor. Çünkü onlar da ehil ve yetkin kişilerden oluşmuyor. “Hasbelkader” oraya atanmışlar. Çemberlerde bayrak sallamaktan yorulanlardan oluşuyorlar. Artık o kadar yorgunluktan sonra yatıp dinlenme vakti… Maliye Bakanı ne yapıyor? O nerenin bakanı ki? Ona ne? Atama ile gelen bir bakandan ancak bu kadarı beklenmeli. Devlet İhale Tüzüğü’nün 3(2) maddesine göre yapılan her ihale %99 oranla ŞAİBELİDİR. Bu kadar açık ve nettir. Kesinlikle yukarıda sıraladığım ihale ilkelerine uymamakta, hatta tam aksi bir durum içermektedir. 6 Mart 2014 tarihinden beri meclis komitesinde beklemekte olan Kamu İhale Yasa Tasarısı çok acil Genel Kurul gündemine alınmalı ve yasalaşması sağlanmalıdır. Böylelikle yandaşlara çekilen peşkeşler son bulacak ve KKTC tarihinden bir VAMPİR azalmış olacaktır.  


   SENTEZ TEZ: 20 TL.’ ye aldığı uyuşturucuyu kullandıktan sonra komaya giren 14 yaşındaki çocuk, gözünü açtıktan sonra polis tarafından tutuklanarak mahkemeye çıkarıldı. ANTİTEZ: Peki satana ne oldu? TEZ:Zeyna ve Zeytin adlı detektör köpekler uyuşturucu tacirlerine göz açtırmıyor. ANTİTEZ: Tüm Narkotik Şube başka birimlere kaydırılsın. 2’şer Zeyna ve Zeytin daha alınsın. TEZ: Barış Tilki: “Kazaların azalması için halkın daha bilinçli eğitilmesi gerekir” dedi. ANTİTEZ: O da suçu halka attı. Halbuki 1997 İsveç VİZYON SIFIR’ı defa defa okumalı ki düşüncesinin yanlış olduğunu anlasın. TEZ: İsmet Akim’in kayıp dediği araç sayısı 42’ye yükseldi. ANTİTEZ: İsmet Akim, bu araçların kaydının silindiğini ama kayıttan düşülmediğini açıkladı. Ya sabır!! TEZ:Wikiliksciler, yeni özel danışman EspenBarthEide için SİNSİ, ÇIKARCI ve GÜVENİLMEZ tanımlamasını yapmışlar. ANTİTEZ: Desenize tam işine uygun! Acaba bulmak için çok mu aradılar? TEZ: Başbakan İş Cinayeti sonrası hayatını kaybeden genç için: “Yasa uygulansın” buyurmuş! ANTİTEZ: Ne yani demese uygulanmayacak mıydı? TEZ:Taçoy, Tokel ve Berova: Eroğlu aday olursa yanındayız demişler. ANTİTEZ: E ya olmazsa?!


  İLGİNÇ YA DA TUHAF RESMİ GAZETE ÖZETLERİ:cemil KAMU HİZMETLERİ KOMİSYONU KKTC’DE TERFİ ETME ŞARTLARINI AÇIKLADI: 1)      Mahiyetinizdeki işçileri özel işlerinizde çalışırken sizi tespit eden basın mensuplarına “EŞŞEK GİBİ ÇALIŞACAKLAR” demek. 2)      Geçitköy Barajı havzasında su altında kalacak fidanlardan karşılanmasına tepki gösteren, canlı ağaçların bu amaçla kullanılmasına karşı çıkan ve Orman Dairesi’nin ağaçları korumakla yükümlü olduğunu anımsatan Kıbrıs Türk Biyologlar ve Doğayı Araştırma ve Koruma Derneği Başkanlarına: “BEN SARI ÇİZMELİ MEHMET AĞALARLA İŞ YAPMAM” ve “ONLARI KAALE ALMIYORUM” demek. 3)      3) Çevre Örgütleri’nin eleştirilerine karşılık: “BEĞENMEYEN DÜNYANIN HER TARAFINA GİDEBİLİR” demek. Kamu Hizmeti Komisyonu, 1 Kasım 2013 tarihinden itibaren Orman Dairesi, Tarım ve Orman Mühendisliği ve Hayvancılık Hizmetleri Sınıfı, 1.Derece Mühendis mevkiine Cemil Karzaoğlu’nun TERFİ ettirilmesine karar verdi(P/B.3).   Buna ek olarak, terfi listesi ayrıntılı olarak incelenecek olursa “Cumhurbaşkanlığı Yolsuzluğu” olayında adı geçen ve polis tarafından yurtdışına çıkış yasağı bulunan isimlere de rastlamak mümkün. SORU: KKTC’de terfi etme kriterleri nedir? Bilen var mı?


cenk      

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları