• BIST 2.390,79
 • Altın 907.487
 • Dolar 15.5361
 • Euro 16.2132
 • Lefkoşa 26 °C
 • Mağusa 26 °C
 • Girne 23 °C
 • Güzelyurt 23 °C
 • İskele 26 °C
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 17 °C

Toplumun gündemi seçim

Erkut YILMABAŞAR

[caption id="attachment_9059" align="alignleft" width="87"]ERKUT YILMABAŞAR ERKUT YILMABAŞAR[/caption]

Kıbrıs Türk toplumu daha 7 ay sonra yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine odaklanmış durumda.

Neden toplum 7 ay sonra yapılacak seçime bu kadar şimdiden toplum odaklanmış durumda?  Çünkü değişim talebi ciddi bir şekilde beklentiye dönüşmüş durumda.

Konuştuğumuz iş yerindeki, sokaktaki insanı çok ciddi bir şekilde Mustafa Akıncı’nın Cumhurbaşkanlığı adaylığı heyecanlandırıyor. Kıbrıs Türk’ü Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun her kesimi kucaklayamadığını ve artık siyaseten Kıbrıs Türkü’ne bir şey veremeyeceği görüşünde… Eroğlu’nun siyasetin en tepe noktasına kadar ulaştığını ve Cumhurbaşkanı görevini de yaptığını ve artık bırakmasını istiyor. Tabi Eroğlu’nun seveni sayanı da çoktur. Kıbrıs Türk siyasal yaşamına damga vurmuş bir kişiliktir.

CTP-BG’nin 1 yıldır hükümette olmasına rağmen toplumsal beklentileri karşılayamamış olması zaten en çok CTP-BGliler tarafından eleştiri konusu olmuş durumda. CTP-BG önümzdeki kısa dönemde toplumun hissedebileceği ekonomik, sosyal politikalarını ki bunları seçim meydanlarında halka taahhüt etti, uygulamaya koymazsa yerel seçimlerde yaşananın Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile birlikte de yaşanması mümkün.

DP-UG ise mevcut meclis aritmetiği içerisinde anahtar olduğunun bilinci ile işleri ağırdan alıyor. DP-UG de ise halen DP ile UG kanatlarının birbirleri ile uyumlu çalışmadığı belirtiliyor.

TDP ise LTB’yi kazanmanın sarhoşluğunu üzerinden atabilmiş değil. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Akıncı’nın desteklenecek olması ise partiyi ayakta tutan yegâne unsurlardan bir tanesi.

UBP anamuhalefet olduğunu henüz kavrayabilmiş değil. Zaten uygulamada olan da kendilerin uyguladıkları program olunca çokta eleştiri yapabilecekleri bir şey de kalmıyor. UBP’yi ayakta tutan ise DP-UG ile olası bir hükümet ihtimali. CTP-BG ile DP-UG hükümeti kurulduğu günden itibaren neredeyse kriz olmadığı ve hükümetin her casino online an bitebileceği dedikoduları son bulmadı.

Siyasal partilerde tüm bunlar olurken Kıbrıs Türkü adeta Nisan’da yapılacak seçimlere kilitlendi. Tutarlı ve ilkelerinden taviz vermeyen bir lider arayışı bu seçimlerde tavan yapacak gibi görünüyor.

 


 

 Çok Konuşulan

cok_konusulan - Kopya

 

 

 

Sosyal Medya

[caption id="attachment_33063" align="alignright" width="300"]Radyo Havadis 1 yaşında. Çıktıkları yolculukta uzun ömürler dileriz. Radyo Havadis 1 yaşında. Çıktıkları yolculukta uzun ömürler dileriz.[/caption]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FACEBOOK"TAN SEÇTİKLERİM

murat_kanatliMurat Kanatlı

Lefkoşa Belediyesinde durum çok da iyi değil... Yaşam tüm acımasızlığı ile sürmekte... Bugün sanayideydik, okullar açılıyor ve herkesin sıkıntısı okul giderlerinin nasıl karşılanacağıydı... Bugünkü konuşmalardan parasız olması gereken eğitim nasıl bir pahalı "hizmet" sektörü olduğunu gerçeğini hatırladık, bunu karşılamak için bankalardan yeni kredi alan belediye çalışanlarının ödenemeyen maaşlar nedeniyle faiz kıskacı içinde ellerine geçen paranın bankalara aktarıldığını hatırladık... Herkes zordayken bankaların nasıl kendi çarklarını sorunsuz işlettiklerini bir kez daha anımsadık... Bu nedenle belediyeyi böylesi ekonomik zora sokanlardan hesap sormanın ne kadar önemli olduğunu da aklımızdan çıkarmayalım, aldıkları kararlarla öyle bir şekilde belediyeye kilitlediler ki, ne yana dönsen kriz/sorun/usulsüzlük eline çarpmakta...

 

 

tuluyTuluy Kalyoncu

CTP:"Toplumsal Vizyonumuz & Sosyal ve Ekonomik Programımız"

"AMAÇ 16: Enerji Sektörüne Yönelik Politikaların Hayata Geçirilmesi"

"16.1.2 Kamunun Kıb-Tek"le olan alacak-verecek ödemelerinin karşılıklı yerine getirilmesi ( program dönemi boyunca)"

Bilindiği gibi hükümet programları 5 yıllık süreler içindir.

Kıb-Tek"in Maliye Bakanlığı"nın ödemekle mükellef olduğu ve en sonunda bir önceki hükümetin bakanlar kurulu tarafından da onaylanan bugün için yaklaşık 70 milyon TL"lik alacağı konusunda hiç bir gelişme yaşanmadı. Bugünkü maliye bakanı da halefinin uzun süre yaptığı gibi borcu inkar eder durumda.

BRTK ve bazı belediyelerden alacaklar için ise 120 ay (10 yıl) vadelendirme yapılmış durumda. Bilindiği gibi son yaşanan gelişme ile BRTK"nun ödemelerinde de sorun var.

Kıb-Tek"in bankalara olan borç vadeleri ise ortalama 2-3 yıllık vadeler.

Belli ki bu konuda da Söylemekle yapmak ayni şey değilmiş!..

 

 

hasan_ercakicaHasan Erçakıca

ÖZGÜR NE DİYOR? Birikim Özgür şöyle yazdı:
"Kısır birtakım iç siyasi hesaplar CTP’yi su ve elektrik konusunda insan aklının geldiği son aşamayı ve teknik ilerlemeleri reddetme ve somut iş üretmekten alıkoyma noktasına taşır mı?
Gözlemim odur ki bu sorunun cevabını verme aşamasındadır Kıbrıs Türk halkı…"
İlk cümlenin öznesi CTP iken, ikinci cümlede özne olarak Kıbrıs Türk halkı kullanılmış...
CTP"nin ikilemi hakkında Kıbrıs Türk halkının karar vermesi mi isteniyor?
Bana ilginç geldi doğrusu...

 


ulus_irkadUlus Irkad

İnsaoğlu farklı kültürleri sevmeye, saymaya ve kendinden görmeye başladığında, doğayı ve doğanın canlılarını korumaya ve sevmeye başladığında dünya yaşanılası bir gezegen olacak.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları