• BIST 103.235
 • Altın 197,827
 • Dolar 4,7171
 • Euro 5,5018
 • Lefkoşa 27 °C
 • Mağusa 28 °C
 • Girne 27 °C
 • Güzelyurt 24 °C
 • İskele 28 °C
 • İstanbul 27 °C
 • Ankara 23 °C

LAÜ Akademisyeni Gökmenoğlu’nun üç makalesi yayınlandı

LAÜ Akademisyeni Gökmenoğlu’nun üç makalesi yayınlandı
LAÜ Akademisyeni Gökmenoğlu’nun üç makalesi yayınlandı

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Dr. Fazıl Küçük Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tuba Gökmenoğlu’nun çalışmaları, Education Resources Information Center (ERIC) ve Australian Education Indexte yer alan Australian Journal of Teacher Education, Issues in Educational Review ve Başkent University Journal of Education dergilerinde yayınlandı.

Yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren Gökmenoğlu, MEB İstatistikleri Bölge Birimleri Sınıflamasına göre seçkisiz olarak belirlenmiş, Türkiye'deki 26 il ve 352 ilköğretim okulunda yürütülmüş ve TC Milli Eğitim Bakanlığı tarafından desteklenmiş projenin sonuçlarının üç ayrı dergide yayınlanarak ürüne dönüştüğünü dile getirdi. Prof. Dr. Christopher M. Clark ve Prof. Dr. Ercan Kiraz ile birlikte hazırladıkları "Professional Development Needs of Turkish Teachers in an Era of National Reforms" başlıklı çalışmanın ve Clark ile hazırladıkları "Turkish Teachers Evaluate Rrofessional Development Experiences" başlıklı çalışmanın ERIC ve Australian Education Indexte yer alan Australian Journal of Teacher Education ve Issues in Educational Review dergilerinde yayınlandığını belirten Gökmenoğlu, Clark ile birlikte yaptıkları çalışmalarda, öğretmenlerin eğitim reformları sürecinde ne tür mesleki gelişim etkinliklerine ihtiyaç duyduklarını ve almış oldukları hizmetiçi eğitimleri nasıl değerlendirdiklerini araştırdıklarını ifade etti.

Öğretmenler mesleki gelişim programına katılmıyorlar

"The Profile of Primary Education Teachers in Turkey" başlıklı diğer bir araştırmasının da Uluslararası Hakemli dergi olan ve Ulakbim tarafından taranan Başkent University Journal of Education'da yayınlandığını belirten Gökmenoğlu, araştırmasında Türkiye'deki 1730 öğretmenle yapılan profil çalışması ile ilkokul öğretmenlerinin profillerini ve mesleki özelliklerini ortaya koymayı hedeflediğini dile getirdi. Gökmenoğlu, çalışmasının sonucunda, çalışmaya katılan öğretmenlerin %19.3'ünün eğitim dışındaki bölümlerden mezun olduğunu yani öğretmenlik mesleğini lisans düzeyinde tercih ederek mesleğe başlamadıklarını, öğretmenlerin önemli bir bölümünün daha önce zorunlu uyum seminerleri dışında hiçbir mesleki gelişim programına zorunlu olarak ya da kendi tercihi ile katılmadıklarını ortaya koydu. “Bu noktada mesleki gelişim gereksinimlerini vurgulayan öğretmenler, mesleki gelişim gereksinimlerini en çok etkileyen etmenlerin teknolojideki değişiklikler ve yenilikler, eğitimde yapılan reform ve değişiklikler ve de sınav ve geçiş sitemlerindeki değişiklikler olduğunu vurgulamışlardır” diyen Gökmenoğlu, Amerika Birleşik Devletlerinde tamamlanmış üç doktora tezinde atıfta bulunulan "Turkish teachers evaluate professional development experiences" çalışmasının sonuçlarına göre ise, öğretmenlerin katılmış oldukları hizmetiçi eğitim programlarını ve mesleki gelişim etkinliklerini yetersiz bulduklarını, eğitimciler, program içeriği, eğitim durumları (kullanılan yöntem ve teknikler), sınama durumları (ölçme ve değerlendirme boyutu) ve öğrenme çevresi açısından çeşitli sorunların ya da eksikliklerin olduğunu belirtti. Bu noktada eğitimin ne hakkında, nerede, nasıl ve kimler tarafından verilmesi gerektiğine yönelik öğretmenlerin öncelikleri ve önerileri kapsamında çalışma sonuçlarını ilgili bakanlık birimleriyle paylaştıklarını söyleyen Gökmenoğlu, öğretmenlere verilecek mesleki gelişim hizmetlerinin nasıl daha kaliteli olacak şekilde planlanması gerektiğine yönelik bir çerçeve çizildiğini ifade etti.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Detay Kıbrıs | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 392 444 79 79 Faks : +90 392 227351